Na co musisz uważać zatrudniając pracownika z Ukrainy?

Ułatwione procedury związane z zatrudnieniem pracowników z Ukrainy w Polsce, zachęciły wielu pracodawców do otwarcia się na te kandydatury. Trzeba jednak wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach, gdy decydujesz się na takie posunięcie.

Zwróć uwagę na CV Ukraińca

Pracownik z Ukrainy, tak jak każdy inny, musi przedstawić pracodawcy CV ze swoimi osiągnięciami oraz doświadczeniem. Musisz jednak uważać na to, co otrzymujesz od Ukraińca. Jeżeli pracownicy z Ukrainy umieszczają konkretne szkoły i twierdzą, że je ukończyli, nie wierz im na słowo. Poproś o dyplom, który będzie namacalnym dowodem na to. Umiejętności, a także doświadczenie warto sprawdzić poprzez poproszenie o dostarczenie certyfikatów oraz referencji od byłych pracodawców.

Oczywiście, nie każdy Ukrainiec będzie miał odpowiednie wykształcenie, a także doświadczenie. To zrozumiałe. Takie sytuacje zdarzają się także wśród pracowników z Polski. Jeżeli szukasz pracownika do prostych prac fizycznych, nie musi on mieć wysokiego wykształcenia i wieloletniego doświadczenia. Wielu pracodawców również decyduje się na przeprowadzanie szkoleń, które pozwalają pracownikom z Ukrainy zdobyć odpowiednie doświadczenie zapewniające skuteczne wykonywanie obowiązków zawodowych. Dzięki temu, że pracownicy z Ukrainy szybko się uczą, są bardzo doceniani w miejscach pracy.

Ukraińca nie możesz zatrudnić tylko na podstawie umowy pisemnej!

Nie wystarczy samo spisanie umowy z pracownikiem z Ukrainy. Należy także zgłosić go do ZUS-u, w którym zamiast numeru PESEL podaje się numer paszportu.

Zatrudnianie pracownika z Ukrainy tylko przez renomowane agencje pracy

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną, fachową i uczciwą osobę ze Wschodu, lepiej szukaj jej przez renomowane, profesjonalnie działające agencje pracy. Uzyskasz wtedy pewność, że w Twojej firmie znajdzie się pracownik z odpowiednimi uprawnieniami, a także legalnie przebywający na terenie Polski. Profesjonalne agencje pracy pilnują tego, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy.

Niestety, można także natrafić na nieuczciwych pośredników, którzy oczekują wysokich stawek za udzielanie pomocy, a jednocześnie nie załatwiają wszystkich spraw związanych z legalnym pobytem Ukraińca w Polsce. W takiej sytuacji właściciel firmy traci pieniądze, a nie zyskuje pracownika.

Podobne wpisy